Film Önerileri

3 Aptal (Three Idiots)

Senaryo: Rajkumar Hirani

Yönetmen: Rajkumar Hirani

Yapım Yılı: 2009

Süre: 170 dk

Türü: Komedi, Drama

Oyuncular: Aamir Khan, Madhavan,

Sharman Joshi, Kareena Kapoor Khan,

Boman Irani

 

Fragman

“Ben size mühendisliği öğretmiyorum, nasıl öğretileceğini öğretiyorum.”

 

Günümüz eğitim sistemi ne tür öğrenciler yetiştiriyor?

Son yıllarda büyük popülerlik kazanmış, hint sinemasının tartışmasız en iyi filmlerinden biri olan, 3 Idiots; yozlaşmış, körelmiş ve yaratıcılıktan yoksun eğitim sistemini Bollywood tarzında eleştirmekte. Film, adından da anlaşılacağı üzere, ülkenin en iyi mühendislik okullarından biri olan ICE’de eğitim gören üç öğrencinin hayatları çerçevesinde gelişiyor. 

Daha okulun ilk günü olaylara bakış açısı ve zekasıyla öne çıkan Ranço; yaşadığı bazı olaylara tepkisi ve eğitim sistemine olan eleştirisi nedeniyle bazı öğrenciler ve akademisyenler tarafından “aptal” olarak yaftalanır. Ranço’nun oda arkadaşları olan Farhan ve Raju’da bu yaftadan kurtulamaz.

Ranço ile mücadele eden, okulun ilk üç öğrencisinden biri olan Chatur; onun için kötü geçen bir konferans sonrası, Ranço ve arkadaşlarıyla bir bahise tutuşur. On yıl sonra, okulun içindeki su deposunun üzerinde buluşacaklar, kimin daha başarılı olacağı ortaya çıkaracaklardır.

On yıl sonra, bir telefonla öğrenciler kendilerini su deposunun üzerinde bulur.

Acaba yaratıcılık mı kazanacaktır, yoksa ezber mi?

 Forrest Gump

Senaryo: Winston Groom

Yönetmen: Robert Zemeckis

Yapım Yılı: 1994

Süre: 144 dk

Türü: Komedi, Dram, Romantik

 Oyuncular: Tom Hanks, Rebecca Williams, Robin Wright, Gary Sinise

 

 

 

Fragman

 

“Hayat bir kutu çikolata gibidir. İçinden ne çıkacağını asla bilemezsin.”

 

Forrest Gump, zeka geriliği olan bir çocuktur. Her ne kadar diğer insanlar tarafından dışlansa da, annesinin çabalarıyla hayata kazandırılmıştır. Okula yazdırılmış, üniversiteye gitmiş, ülkenin en iyi futbol takımlarından birine seçilmiştir. Bununla da kalmamış; katıldığı Vietnam savaşında insanların hayatını kurtarmış, ülkesine kahraman olarak dönüp şeref madalyası ile onurlandırılmış; bununla da kalmamış, dünyanın en zengin insanlarından biri haline gelmiştir. Peki ya sonra?

Hayata bir kere de Forrest Gump’ın gözüyle bakın. Emin olun, bitince hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

 Her Çocuk Özeldir

Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan çevresi ve ailesi tarafından tembel geri zekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Ishaan derslerinde başarısız, yaptığı işlerin çoğunda tutarlı davranan bir çocuktur, yazı yazmayı ve okumayı 3.sınıfta olmasına rağmen öğrenememiştir, kitabı her açtığında kelimeler sanki dans ediyor gibi gelir ona. Bu başarısızlığın sonucunda içine kapanık ve karamsar bir ruh haline bürünür, mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmakta bulur. Annesinin ilgisine karşın babasının katı tutumu Ishaan'ın zihinsel dünyasında gidiş gelişler yaşamasına sebep olur. Tam her şeyden ümidini kesmişken resim öğretmeni Ishaan'ın hayatını tam anlamıyla değiştirir.